Nápis.png

Výběr a usazení kolimátoru

Kolimátor jakožto nejčastěji používaný zaměřovač v airsoftu. Pár tipů pro jeho správný výběr a následné usazení na zbraň.

Autor: D. Staniček
. . .
Kolimátor (ang. "red dot sight") je optické zaměřovací zařízení, kde se díváte na cíl přes průhledné sklíčko na kterém se zrcadlí červená (nebo jiná) tečka. Je jedno, kde je tečka, jestli na pravém horním okraji sklíčka, uprostřed, nebo dole. Tam kde je tečka, tam aktuálně míříte. Oproti více známé optice většinou neposkytuje zvětšení (přiblížení).

Ruzných typů a tvarů těchto zařízení je nespočet. Avšak nejzákladnějším rozdělením je na kolimátor otevřený (vlevo) a uzavřený neboli tubusový (vpravo)
Kolimátor OKO.jpg
Kolimátor Aimpoint.png
Každý typ, tvar, či model může mít řadu výhod, či nevýhod. Nicméně, každému vyhovuje něco trošku jiného a to co je pro jednoho výhodou, může být pro druhého nepodstatné, nebo na obtíž. Chtěl bych tedy zmínit pár dle mých zkušeností důležitých aspektů, na které je potřeba pamatovat. 

Velikost těla kolimátoru:
Při výběru je dobré myslet na to, že čím větší je tělo kolimátoru, tím více mi může bránit ve výhledu. O to pak více je dobré se zaměřit na tloušťku těla jež obepíná průzorové sklíčko, jelikož to nám bude ubírat ve výhledu, kdykoliv se budeme skrz kolimátor dívat. Naopak příliš tenké tělo, může znamenat křehkost a tím nižší odolnost při nárazu. 
 
kolimator-easyhit-pxs-1000-ring-dot-original.jpg
stažený soubor.jpg
Krytky:
Dostupnost nasaditelných krytek na sklíčko kolimátoru může být zejména v airsoftu nespornou výhodou. O to více pak při hře na krátkou vzdálenost. Šance, že vám letící kulička nepřítele přistane přímo do kolimátoru je sice dost malá, ale když se tak stane budete rádi, že krytku máte. 

Volitelnost jasu:
Za slunečného dne nemusí být slabě svítící bod vůbec vidět, naopak v noci vás přílišně svítící bod může oslňovat, nebo dokonce vám osvětlovat obličej, což vás může při noční akci docela snadno prozradit. 

Barva sklíček:
Taky stojí za to se podívat, zda jsou průzorová sklíčka čirá, či jsou zbarvena do žluta, oranžova či modra. Zabarvení může mít výhodu proti odleskům od slunce. Mě se však nejvíce osvědčila sklíčka čirá, jelikož nezkreslují barvy okolí.


Montáž na zbraň

Vysoká/nízká:
Zpravidla se dá říci, že když máme kolimátor na zbrani postavený výše, pohodlněji se nám do něho bude koukat, avšak větší vzdálenost od hlavně nám může působit problémy, v případě střelby na kratší vzdálenost než na kterou máme seřízeno. Jako výhoda nižší montáže lze pak zmínit její kompaktnost v případě stísněných prostor, nebo blízké překážky přes kterou se snažíme zaměřit na cíl. Při vysoké montáži se nám totiž může stát, že cíl v kolimátoru vidíme čistě, avšak dráha střely od hlavně k cíli může být plná překážek. 

Blíže nebo dál od oka:
Spousta lidí bez přemýšlení montuje kolimátor, co nejblíže k oku, protože to dobře vypadá. Né vždycky je to však funkční. V případě, že máme kolimátor velmi blízo, uvidíme skrz něj více, avšak méně uvidíme okolo něj. Naopak při posazení dále od oka, uvidíme daleko více okolo něj a zachováme si tak periferní vidění.

Je tak nakonec na každém z nás, co si zvolíme a co nejvíce bude vyhovovat nám samotným. Platí však, že je dobré se nad věcmi trochu zamyslet. Nakonec přikládám foto mé sestavy ;-) 
IMG_20170729_160709.jpg
IMG_20170729_162133.jpg
Tak softu zdar!

Reaper
25.06.2018 13:29:50
Horned_Reaper
Partner našeho týmu:
Anareus

Anareus

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one