Nápis.png
Základní informace o hlavních a jejich podstatných parametrech.

Autor: H. Kubík

Základními parametry hlavně je její průměr, délka a materiál. Hlavním přínosem upgrade hlavně má být vyšší přesnost.

Základní hlavně mívají průměr okolo 6,07 mm a víc. Vezmeme-li v potaz fakt, že kuličky mají cca 5,95 mm, je jasné, že mezi takovou hlavní a kulí je kus prostoru. Upgrade hlavně byly donedávna ve stejném duchu - snižování průměru hlavně na 6,03 a méně - tzv. "přesné" či "těsné" hlavně. Myšlenkou zde je, že kule v hlavni méně cestuje a její trajektorie se v hlavni více stabilizuje. Oproti tomu přišli výrobci s novými nápady - tzv. air cushion či "crazy jet". Air cushion staví na myšlence, že větší průměr hlavně je naopak lepší, protože kulička může při správně vyrobené hlavni plout na vzduchovém polštáři, čímž by se měla trajektorie zlepšit oproti těsným hlavním. Utrpí tím však výkon zbraně. Toto bylo vesměs recenzenty vyvráceno (r. 2017). Objevily se však i takové hlavně, které za cenu nižší úsťové rychlosti dosáhly většího dostřelu v kombinaci s dalšími díly (hop komora a guma). Crazy jet systém je takový, který má na konci hlavně odběr plynu, který kolem kule za hlavní vytvoří jakousi plynovou hlaveň. Myšlenka zde je uměle hlaveň prodloužit, aby se dráha kuličky více stabilizovala. Crazy jet hlavně jsou především do krátkých zbraní - pistolí a SMG. Zdá se tedy, že pokud nechcete investovat peníze a čas do speciálních systémů (které často vyžadují menší či větší úpravy, aby ve zbrani hladce seděly), vyplatí se investice do těsné hlavně. Nevýhodou těsné hlavně však je nutnost používat kvalitní střelivo a hlaveň důkladně čistit.

Délka hlavně má vliv jak na přesnost, tak na výkon zbraně. Vliv na výkon je markantní především u plynovek, kde má plyn delší prostor se roztahovat a tlačit při tom kuličku. Obdobně těsnější hlaveň obvykle vede ke zvýšení výkonu, jelikož plyn neproudí tolik kolem kule a je více využit k jejímu tlačení vpřed. Obecně známé pravidlo je, že těsné hlavně se vyplatí především u krátkých zbraní, kde udělají největší rozdíl oproti hlavni základní.

Dalším parametrem je materiál hlavně. Tento sice z počátku na přesnost a výkon nemívá vliv, je však zřejmé, že některé materiály se časem rychleji opotřebují a mohou podlehnout i korozi.

Nakonec je důležité si uvědomit, že papírové hodnoty nejsou vše. Velkou roli hraje rovněž dílenské zpracování. Není těsná hlaveň jako těsná hlaveň! Ačkoliv může být uveden stejný průměr u dvou výrobců, jeden z nich může mít vyšší toleranci, případně se v hlavni mohou vyskytovat nežádoucí otřepy a podobně. Za špičkového výrobce hlavní je považována značka PDI, případně Prometheus. V případě první zmíněné je důležité upozornit na existenci více řad, mezi něž se i řadí "low-cost", který si netroufáme doporučit. Ačkoliv je popisek prodejců pravděpodobně upřímný a za to je chválíme, rozhodně bychom v hlavni neradi viděli otřepy z výroby. Je možné, že v této cenové hladině se pak spíše oplatí pořídit některou jinou značku. Hlavně PDI mívají průměr 6,01, vyžadují tedy perfektní střelivo a dobrou údržbu. Na druhou stranu díky tomu nabídnou výbornou přesnost. 
 

25.06.2018 14:16:49
Hejt
Partner našeho týmu:
Anareus

Anareus

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one